• heb
  • arab
  • eng

הם דואגים לדירות לחיילים/ות בודדים/ות, משמחים ניצולי שואה, מוציאים לטיולים קשישות גלמודות, מביאים מתנות למתמודדי נפש, רוכשים ילקוטים חדשים לילדי בית הספר ודואגים לפארק האקולוגי. מועדון 'ליונס לב ארי' בהוד השרון מורכב מאנשים מעוררי השראה שלא מפסיקים לעשות טוב על הלב.

לקול מחיאות כפיים, שירה וריקודים, צבי אלטהולץ חגג את יום הולדתו ה-100 במועדון 'קפה אירופה', מועדון שמהווה בית ומפגש חברתי לשורדי השואה בהוד השרון. כשזר פרחים על ראשו ועוגת יום ההולדת אשר הוגשה לפניו, צבי נראה פשוט מאושר. 

לא מדובר באירוע חד פעמי, בכל שבוע בימי רביעי, מתכנסים חברי מועדון ליונס 'לב ארי' מהוד השרון במיזם 'קפה אירופה' שהקימו, שם הם מקבלים את פני שורדי השואה ומאפשרים להם ליהנות מכמה שעות יפות של חברות, קפה ועוגה, מרצים ותוכניות שמעשירות את חייהם.

"כשאנו רואות את הברק בעיניים שלהם, אנו מרגישות שזו ממש שליחות" משתפות רותי קרוכמל ותמי מזור – חברות הליונס, שמנהלות את המועדון. "התחלנו את הפעילות לפני 13 שנים, כשגילינו שבהוד השרון יש 500 שורדי שואה, היום את צריכה לראות את האושר שלהם כשהשורדים שנותרו מגיעים למועדון בימי רביעי, זה שווה הכול"

שורדי השואה, הם חלק קטן מהאוכלוסיות בהוד השרון שחברי מועדון הליונס מתנדבים בעבורם שבוע אחר שבוע. בגדול, אפשר להגדיר את חברי המועדון בהוד השרון כמלאכים השומרים של הקהילה, אלו שרואים את האנשים השקופים ונמצאים שם באמת בעבורם כדי להעניק להם הרגשה טובה.

בין אם המדובר בחיילים בודדים או בין אם המדובר במתמודדי נפש. חברי הליונס מתנדבים יומם וליל בכל החזיתות בעיר שזקוקות ליד מושטת של מתנדבים.

דואגים לחיילים/ות הבודדים/ות

ג'פרי עלה מארצות הברית לישראל לבדו בלי המשפחה. האופציה שלו בסופי שבוע היא להגיע לאחד מבתי החייל, לפרוק שם את התיק בחדר זמני ולאכול עם עוד 800 חיילים את ארוחת השבת.

אבל התמזל מזלו ו-30 אנשים טובים דאגו לג'פרי וחבריו קצת יותר. חברי מועדון ליונס 'לב ארי' בהוד השרון, דאגו להשכיר דירות קבועות לחיילים הבודדים, לרהט אותן, לדאוג שבכל סוף שבוע יחכו להם ארוחות חמות בדירה ועוד עשרות מחוות קטנות שהופכות את החיים של הלוחמים/ות לטובים יותר.

"יש לנו 17 חיילים בודדים שאנחנו דואגים להם" מספרת צביה משגב נשיאת המועדון "אנחנו משמשים עבורם כמו אבא ואמא, נמצאים עבורם בטקסים החשובים בצבא, מזמינים אותם לחגים, מעניקים להם מתנות, עוגה ביום הולדת או בסיום הקורס, דואגים שאף חייל לא יישאר בודד"

"יש לנו גם וועדה מיוחדת שעוסקת בתחום סיוע לאנשים עם צרכים מיוחדים. בעיר שוכן  בית חולים  שלוותה למתמודדי נפש, כמו כן פועל ארגון 'תנופה' לאנשים מעל גיל 30 בעלי לקויות תקשורתיות, וכן יש את 'בית עמיחי' שמאכלס  אנשים בעלי פיגור בכל הדרגות. יחד איתם אנחנו מפתחים מיזמים, יוצאים אתם לטיולים ומשחקים כמו 'לחפש את המטמון'. ישנה גם פעילות שמאפשרת להם להתפרנס בכבוד, לדוגמא אנחנו משתתפים במיזם  עסקי 'עציץ טרי'. יחד עם החוסים מכינים עציצים ואותם הם משווקים  לארגונים וחברות."

מצרפים חברים חדשים

לאור העשייה הברוכה והצורך הרב במתנדבים לפעילויות השונות, המועדון מרחיב את פעילותו בהוד השרון ומגייס בימים אלו מצטרפים חדשים.

זאב, אחד החברים החדשים, מספר שנחשף למועדון בעיר אחרת, כאשר הצטרף לאירועים החברתיים ולטיולים המשותפים שהמועדון ארגן לחברים בו. "אני ואשתי הצטרפנו לחברי מועדון הליונס, בכל פעם לטיול אחר, כולל טיול בחו"ל, ככה פגשנו חברי ליונס, שמאד מצאו חן בעינינו, אמרנו בוא נראה מה קורה בעיר שלנו, בהוד השרון. אנחנו אמנם בתחילת הדרך אבל לא מפסיקים להתרגש. היינו בחגיגה בקפה אירופה, זה היה מרגש לראות שורד שואה בן 92 רוקד במרכז החדר. גם אם היית רוצה לא היית יכולה לקנות כרטיסים למחזה כל כך מרגש."

מתווכים בין הקהילה למי שצריך

"המועדון שלנו מהווה גם שער לחיבור בין דורי" מספרת רחל הסטן, מתנדבת, ממייסדי המועדון, שעוסקת בין השאר, בפעילות ענפה בוועדות שונות 'בקפה אירופה', למשל, אנחנו נעזרים בתלמידי תיכון במסגרת המחויבות האישית שלהם שמגיעים מידי שבוע. הנוער עוזר בהפקת הפעילות, מדבר עם השורדים, משחק אתם משחקי חברה. זה משמעותי וחשוב כדי להעביר את הסיפור של השורדים לדור הבא."

"יש לנו, למשל, תכנית בת מצווה, במסגרתה  מגיעות ל'קפה אירופה', בנות מכיתה ו', שמפעילות את הקשישים בפעילויות שונות. גם  במיזם החיילים'ות אנו מערבים תושבים מכל הגילאים, ששמחים לאפות עוגות או לבשל אוכל לשבת עבור החיילים/ות. 

דוגמה נוספת למעורבות בקהילה היא תכנית מלגות לסטודנטים, שגם היא מחברת בין הדור המבוסס יותר לדור הצעיר שזקוק עדיין להכוונה ולסיוע כלכלי."

"עוד תחום שבו אנחנו מערבים את בני הנוער הוא במסגרת חילופי משלחות של מועדוני הליונס בכל העולם, אנחנו שולחים נוער מהוד השרון למחנות והתארחות אצל משפחות במועדוני ליונס במדינות שונות בעולם, אנחנו יודעים שהם יהיו שגרירים טובים שלנו."

אתם בעצם מתווכים בין הקהילה לבין האוכלוסיות שזקוקות לעזרה?

"אנחנו לא רק מתווכים אנחנו רואים את התפקיד שלנו לחבר אנשים אחד לשני. הוד השרון לשמחתנו משופעת בארגוני מתנדבים, קרוב לחמישים ארגונים. לשמחתנו, כל אחד לקח על עצמו תחומי אחריות, אנחנו שמחים לקחת את החלק שלנו בין אם זה מול החיילים או הקשישים או כל קבוצה אחרת. זה נותן לנו כוח. אנחנו מחברים בין העירייה לבין אלו שזקוקים לפעילויות ועובדים בשיתוף פעולה עם ארגונים אחרים." מוסיף מנחם משגב.

לסביבה באהבה

ההתנדבות של חברי הליונס היא לא רק בתחומי רווחה. ארבעה נשלחו להתנדב בפעילות בפארק האקולוגי, לדוגמה, והפכו להיות 'נאמני הפארק' – הפארק האקולוגי בהוד השרון. דרכו זורמים הנחלים הדר וקנה, עם מים נקיים.  מטרת המיזם, מלבד נופש עירוני פעיל, הוא להחזיר את הירקון לקדמותו – עם מים נקיים, שטוהרו באמצעות צמחים ובקטריות – טיהור ביולוגי. חברי הליונס התגייסו למען טיפוח הפארק באמצעות סיורים מודרכים ועוד. על פעילות זו בפארק ומיזם להשאלת ציוד בר קיימא למניעת צרכנות בזבזנית,  נבחרה נשיאת המועדון , צביה משגב, כאחת  משלוש 'נשות השנה' של הוד השרון בתחום הקיימות ואיכות הסביבה לשנת 2022 .

"לעיתים אנחנו מקבלים תרומה מהמודרכים  שלנו בפארק.  הכסף כולו מופקד בעמותה לאפשר המשך פעילות מועדון ליונס 'לב ארי' למען האוכלוסיות בסיכון שאנו עוסקים עמם," מספר מנחם.

"תחום נוסף שבו אנחנו פועלים למען איכות הסביבה והתושבים, הוא מיזם השאלות למניעת צרכנות בזבזנית במועדון 'הברנש' בעיר. ניתן להשאיל בו כלים רב פעמיים, ציוד מחנאות על כל סוגיו וכלי עבודה, כך שמי שצריך באופן חד פעמי כלי עבודה לגינה, אוהל לקמפינג, כלים לארוח ועוד, לא צריך לרכוש ויכול פשוט להשאיל. המודעות של התושבים לנושא הולכת וגדלה"

"בשורה התחתונה, כל אחד במועדון יכול למצוא את התחום שנוגע לליבו ולתרום בו מזמנו למען אחרים. יש מי שהעזרה לקשישים יותר מרגשת אותו, יש מי שהכנת אוכל לחיילים בודדים היא באפשרותו ויש מי שנושא הסביבה והקיימות חשובים לו.

"אנחנו מזמינים כל אחת ואחד לקחת חלק ולהצטרף לעשייה הברוכה במועדון הליונס. ליהנות גם מהתנדבות ותרומה משמעותית לחברה וגם מפעילות מהנה יחד עם חברי הקבוצה בשעות הפנאי."

angels

Go to top