• heb
 • arab
 • eng

 

" הכל בשבילך בראתי... תן דעתך שלא תקלקל את עולמי" (ע"פ קוהלת רבה)

פעילותה של וועדת הקיימות

במסגרת חגיגות המאה להיווסדו של ארגון הליונס החליטה ההנהלה העולמית על חשיבה מחדש ובחינת הצרכים המשתנים והגיעה למסקנה שהחל משנה זו יעמדו 4 נושאים עיקריים במרכז העשייה של הארגון בשנים הבאות והם:

 1. להמשיך את הפעילות המרכזית של הארגון עד היום שהוא המאבק בעיוורון
 2. המלחמה ברעב במדינות העולם השלישי
 3. טיפול בנוער מנותק
 4. התמודדות עם שינויי האקלים והשפעות החממות כדור הארץ שאותו מגדירים היום במושג הכולל קיימות.

נציב המחוז הנבחר עו"ד שמואל סף מינה את איציק עפרון כיו"ר הוועדה והסכים יחד עם המשנים לדרישתו של איציק שבכדי להשיג מטרות ויעדים צריך המינוי להיות לשלוש שנים.

איציק ניגש מיד לבחור בחברים לוועדה ששמותיהם מופיעים בתחתית ניר הכותרת של הוועדה. (אלי אזרחי, אפרים וינמן, יונה זילברמן, פיני יעקובי, אלי לדרמן, יונינה פוקס, משה ראוך ואורי שני)

הוועדה שהתכנסה החליטה קודם כל שיש להכין סל של הצעות לפעילות למועדונים ולמחוז מתוכם יוכל כל מועדון לבחור את הנושאים המתאימים לו.

החלטה שנייה שקבלה הוועדה הייתה שהתכנית תהיה מורכבת מהצעות לפעילות לקבוצות גיל שונות: פעילות בגני הילדים, בבתי ספר היסודיים והתיכוניים ופעילויות למבוגרים.

והשלישית הייתה ליצור קשרים ולשלב כוחות ושיתופי פעולה עם גופים שונים הפועלים במגוון הנושאים הקשורים לקיימות. בין הגופים אתם נוצר קשר נוכל למנות את: ארגון "מגמה ירוקה", גופי מיחזור בעיקר ארגון מיחזור אריזות ריקות "תמיר", המשרד להגנת הסביבה וחיזוק והרחבת הקשר הקיים עם קרן קיימת לישראל וגופים אחרים.

היה ברור לנו שהשנה הראשונה תהיה מוקדשת בעיקרה לגיבוש סל התכניות {זו הייתה הסיבה העיקרית לבקשתו של איציק שהמינוי יהיה תלת שנתי}.

בשלב הראשון נתבקשו נשיאי המועדונים למנות בכל מועדון חבר שיהיה אחראי לנושא הקיימות בקשה שהתמלאה השנה רק באופן חלקי ואנחנו תקווה שבשנה הבאה תהיה ההיענות גדולה יותר ותקיף את כל המועדונים.

במקביל הוחלט שכבר השנה נקיים מספר פעילויות שבוודאי תיצורנה מניע לפעילותם של המועדונים.

 • במסגרת זו השתתפנו גם השנה ביום הניקיו הבינלאומי שבו אנחנו נוטלים חלק זו השנה השישית.
 • המשכנו בפעילות רכישת עצים ביער הליונס ביתיר, שהגיעה לשיאה באירוע טקס הסרת הלוט מעל שלט היער, שהתקיים ביום ראשון 19.3.2017 בהשתתפות למעלה ממאה איש ביניהם סגנית שנייה לנשיא העולמי ובעלה שהוא דירקטור בינלאומי לשעבר, נציבי מחוזות רומניה, פולין וגרמניה וחברים מארצות אלה, נציב המחוז, משנים, נצלשי"ם חברי קבינט וחברי ליונס ממועדונים שונים. היה זה אירוע מרגש שלווה בסיור מודרך ביער יתיר ובתקווה שהאתגר שהציב איציק עפרון בפני סגנית הנשיא העולמי יתקבל על ידה ובשנת הנשיאות שלה בעוד שנתיים תכריז על היער כיער העולמי של הארגון. תוצאה ראשונה מטקס זה היא החלטת ליונס רטמניה לאמץ את הרעיון ולהכריז על הקמת יער ליונס גם בארצם. רעיון שני שיקבל את מקומו בתכנית הפעילות שתפורסם בקרוב יוקדש חודש שבט לנושא העצים ואיכות הסביבה, דבר שיקבל את ביטויו במספר פעילויות: מבצע רכישת עצים ביער על ידי כל/מירב החברים במחוז. קיום תחרות של ציורי ילדים בגילאי 9-11 בנושאי איכות הסביבה כשהשנה הכוונה היא שתתמקד בנושא העץ והיער ששלב הגמר שלה יתקיים בט"ו בשבט החל השנה ביום רביעי 31.1.2018.
 • בסוף השבוע הנציבותי השנה תפס נושא הקיימות מקום מרכזי. הדבר בא לידי ביטוי בהרצאתו של ראש המועצה האזורית חוף אשקלון ובעיקר בסדנא בנושא קיימות שהעביר איציק במפגש המרכזי בשבת בבוקר.
 • · חברי המועדונים ישתתפו השנה אירוע יום כדור הארץ שיתקיים בתל אביב ביום שישי 28.4.2017 ויכלול צעדה ססגונית משדרות בן ציון דרך רחוב בוגרשוב לטיילת החוף סמוך לגן לונדון.
 • בנוסף לכך עלו ראיונות מהשטח ואתן כאן שלוש דוגמאות: תחרות המחזור בגני הילדים בערד, פרויקט "עיניים ירוקות בגבעתיים" ו"יום כדור הארץ, ביער ראש העין של מועדון ראש העין, שאנחנו מקווים שיהוו מודל לחיקוי בשנים הבאות.

לסיכום:

איש אינו חולק על החשיבות של עיסוק וטיפול בנושאי הקיימות במובן הרחב שלהם, עלינו לדאוג איזה עולם אנחנו משאירים לדורות הבאים לפני שיהיה מאוחר מדי. זהו גם נושא המדבר אל צעירים ויכול לשמש מנוף לחדירה שלנו אל קבוצות אוכלוסייה רחבות יותר.

אנחנו בשלבי גיבוש סופיים של שלד תכנית הפעולה אותה אנו מקווים לפרסם לקראת סוף שנת הפעילות הנוכחית.

מתוך כוונה לדרבן את המועדונים וליצור בקרבם מוטיבציה לפעול ולהרגיש שותפים שלנו אנחנו מתכננים לקיים מפגש עם כל האחראים לקיימות שייבחרו במועדונים, במסגרתו יתקיים רב שיח שממנו אנחנו מקווים נלמד ואולי יצוצו רעיונות חדשים לפעולה ונהפוך אותם לשותפים בעשייה ולשליחים שלנו בכל מועדו מפגש זה נקיים במסגרת וועת הקיימות או במשותף עם וועדת G.L.T {מנהיגות} . אנחנו גם מקווים שלמפגש זה יהיה המשך במהלך השנה ואף סבורים שכדאי וראוי לשלב את נושא הקיימות בתכניות המנהיגות של המחוז כחלק מסמינר המנהיגות התלת יומי המתקיים מדי שנה.

איציק עפרון
יו"ר וועדת הקיימות

Go to top